loader image

Integracja pracowników- jako element tzw. strategii team buildingu

Zespół jest filarem firmy, dlatego ważne jest, by był zgrany i utrzymywał ze sobą pozytywne relacje. To dzięki temu jego praca staje się lepsza i efektywniejsza, czyli jest ważna z perspektywy biznesowej. Działania mające na celu zbudowanie więzi między członkami zespołu stanowią inwestycję, która się zwraca. Integracja pracownicza niesie za sobą wiele pozytywnych skutków, pracownicy odczuwają większe przywiązanie do firmy, stają się bardziej lojalni, wiedzą, że mogą na siebie liczyć, poprawiają się również kontakty na linii pracownicy-pracodawca.

Pomysłów na integrację firmową jest wiele, w zależności od pory roku, wielkości grupy i preferencji. Skupmy się więc na sposobach jej organizacji.

 1. Wyjazd integracyjny

Dwu- lub trzydniowy wyjazd nie tylko pozwoli pracownikom lepiej się poznać, ale również będzie to dla nich odpoczynek. Pomysł kilkudniowych wyjazdów integracyjnych początkowo istniał tylko w dużych korporacjach. Dzisiaj, gdy zna się już rolę team buildingu, jest ważna praktycznie we wszystkich firmach.

W czasie wyjazdu integracyjnego warto zaplanować również:

 • szkolenie dla pracowników – w dzisiejszych czasach, wiele osób chętnie korzysta z możliwości rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Będzie to więc jednocześnie element systemu motywacyjnego;
 • aktywności zespołowe – gry i zabawy to doskonały sposób na to, by nauczyć pracowników efektywniejszej współpracy oraz przekazać im, jakie działania i postawy są pożądane w firmie.
 1. Integracja po pracy

Jeśli wyjazd kilkudniowy nie jest możliwy do zorganizowania, wielu pracowników chętnie skorzysta z integracji po godzinach lb weekendowo. W czasie jednego dnia/wieczoru da się zorganizować mnóstwo atrakcji:

 • zajęcia sportowo-rekreacyjne – tutaj jest cała gama gier i zabaw zespołowych. Ważne jest, by rodzaj aktywności był dostosowany do preferencji i możliwości pracowników. Nic tak nie jednoczy zespołu, jak rywalizacja w duchu fair play;
 • warsztaty – możliwości jest wiele. Zdobywanie umiejętności niezwiązanych z branżą to świetna zabawa, a jednocześnie możliwość odciągnięcia się od codziennych obowiązków i szansę na lepsze poznanie kolegów z pracy.
 1. Integracja w pracy

Dobra atmosfera w miejscu pracy to podstawa. Pracownicy w miejscu pracy mogą nie tylko pracować, ale też dobrze się bawić. Nic tak nie jednoczy, jak:

 • wspólne świętowanie jubileuszy;
 • zabawy integracyjne w tak nieoczywistych miejscach;
 • świętowanie urodzin pracowników;
 • dzielenie się opłatkiem przed Bożym Narodzeniem.

Zorganizowanie integracji pracowników łączy się oczywiście z określonymi kosztami. Stanowi jednak opłacalną inwestycję – w końcu pracownicy, którzy lubią swoją pracę i chętnie do niej przychodzą to kluczowy element kapitału przedsiębiorstwa.

Dobrze zorganizowana integracja firmowa nie jest taką prostą sprawą, ale od tego są właśnie profesjonalne agencje eventowe. Aby była to rzeczywista inwestycja, nie warto tracić czasu na miotanie się w gąszczu propozycji, wszystkim zajmie się Twoja agencja eventowa.

Zobacz również

crossmenu