Zacznijmy na początku od wyjaśnienia czym właściwie jest team building. Przede wszystkim jest to świetna metoda budowania więzi w zespole. W jej zakres wchodzą wszelkie formy integracji, które mają na celu lepsze poznawanie się uczestników, naukę współpracy między sobą czy nawet zawiązywanie przyjaźni. Pozwala to na stworzenie grupy pracowniczej, w której każda osoba działa jak najbardziej efektywnie. To z kolei umożliwia osiąganie lepszych wyników pracy całej firmy.
Team building to również sposób na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych wśród pracowników. Pozwala np. na efektywniejsze rozwiązywanie ewentualnych konfliktów - dzięki szerokiemu wachlarzowi zabaw, uczestnicy uczą się jak skutecznie przekazywać informacje i słuchać drugiej osoby poza murami biura. Są to aktywności, które zawierają elementy rywalizacji oraz wymagają pracy zespołowej. Wspólne pokonywanie przeszkód, rozmowy (niekoniecznie związane z pracą) pomagają budować silne relacje, które utrzymają się na długo po zakończeniu wydarzenia. Oczywiście całość powinna odbywać się we współpracy z doświadczoną osobą (najlepiej przy wsparciu trenera).
5 pomysłów na udany team building
Istnieje wiele możliwości na przeprowadzenie udanej
integracji w firmie. Najbezpieczniej jest postawić na rozwiązania, które będą odpowiadały wszystkim uczestnikom. W tym celu można zorganizować zwykłe, wspólne wyjście lub zrobić wydarzenia łączone, które będą zawierały ciekawe opcje łączące np. aktywność fizyczną ze zwykłą grą w planszówki. W ten sposób zachęcimy więcej osób do wspólnego wyjścia czy wyjazdu. Każdy z pracowników będzie mógł wybrać formę zabawy, która będzie mu pasowała. Poniżej przedstawiamy
7 pomysłów na zorganizowanie wspólnego czasu poza godzinami pracy.
1) Wyjście na obiad firmowy
Ogromna ilość korzyści ze spożywania wspólnych posiłków jest już nam znana przynajmniej od starożytności. Zwyczaj ten znacząco ewoluował na przestrzeni wieków, jednak nadal pozostaje elementem, który łączy ludzi. Większość z nas przebywanie przy wspólnym stole kojarzy z domowym ciepłem i panującą wówczas miłą atmosferą. To czas rozmów, uśmiechów i żartów, a tym samym nawiązywania bliskich relacji.
Podobny efekt możemy osiągnąć poprzez organizację
wyjść firmowych do restauracji. Oczywiście takie spotkania nie muszą odbywać się codziennie, a np. okazji zakończenia ważnego projektu,
firmowej imprezy wigilijnej czy świętowania jakiegoś sukcesu. W zależności od budżetu i wielkości firmy, mogą przybierać różne formy takie jak kameralne spotkania, ale też
bankiety firmowe.
Jednakże czegokolwiek nie wybierzemy, efekty takich spotkań będą podobne.
2) Wspólne gotowanie
Co prawda nie każdy umie gotować, ale w końcu po to są organizowane tego typu warsztaty :) Szkolenia z live cookingu przeprowadzane są przy udziale profesjonalnych kucharzy, z wieloletnim doświadczeniem. Pracownicy działając w grupach mają do dyspozycji produkty oraz przepisy, z których przygotowują dania. Te następnie trafiają na późniejszą wspólną ucztę.
Taka forma zabawy wymaga ścisłej współpracy poprzez dokładną komunikację, planowanie oraz podział obowiązków. Uczestnicy uczą się nowych umiejętności kulinarnych, a przy okazji gotowanie staje się dobrym pretekstem do rozmów i zacieśniania więzi.
3) Gry zespołowe
Każda osoba, która grała kiedykolwiek w gry zespołowe, wie jak taka aktywność wpływa na samopoczucie oraz jakie relacje tworzy między uczestnikami. Gra w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę praktycznie zawsze odbywa się na wysokiej intensywności. Dzięki temu mamy niemal gwarancję otrzymania naturalnego prezentu - endorfin, zwanych hormonami szczęścia. A przecież właśnie właśnie tego oczekujemy od
imprez firmowych - pozytywnych wrażeń.
Gry zespołowe wymagają również ścisłej współpracy w celu osiągnięcia oczekiwanego sukcesu. Mimo, że zasady często są dosyć proste, to jednak wymagają kreatywnego myślenia i wspólnego rozwiązywania problemów. Praca w grupie wzmacnia poczucie przynależności i buduje osobiste relacje między poszczególnymi graczami.
4) Wycieczki i wyjazdy
W porównaniu do wcześniej opisanych aktywności, może być to dosyć kosztowna opcja. Jednak niekoniecznie musimy planować wyjazd na luksusowe, zagraniczne wczasy. Dobrym pomysłem może być zorganizowanie wycieczki do sąsiedniego miasta połączone ze zwiedzaniem i innymi atrakcjami, typowymi dla danego miejsca.
Inną opcją jest są
imprezy plenerowe - np. wspólny wyjazd na rowery czy po prostu zwykłe ognisko, połączone ze spaniem pod namiotami. Te ostatnie propozycje na pewno nie uszczuplą budżetu firmy, a pozwolą pracownikom przyjemnie spędzić czas.
5) Escape room
Escape room to logiczna gra zespołowa, polegająca na wydostaniu się z zamkniętego pomieszczenia. Uczestnicy muszą ze sobą współpracować, wykonując określone zadania w ograniczonym czasie. Mając dostarczone różne wskazówki, trzeba wykorzystać takie umiejętności jak logiczne myślenie czy kreatywność by ostatecznie uciec z pokoju.
Zabawa ta dostarcza wielu emocji i wymaga dużego zaangażowania. Zazwyczaj całość nie zajmuje więcej niż 60 min. Do wyboru mamy różne
imprezy tematyczne jak np. zagadka kryminalna, tajemnice starożytnego Egiptu albo inne dotyczące wybranych legend.